Vodní mlýn Hoslovice

Zaměření muzea:
Zemědělství
Lidové stavitelství
Potraviny a gastronomie

Autentický obraz života na mlýně, k čemuž přispívá i nově zbudovaná expozice Ze života šumavského Podlesí.

O mlýnu

Zdejší historie se začala psát ve středověku. Naznačuje to nejstarší dochovaná písemná zpráva z roku 1352, v níž je zmiňován mlynář v Hoslovicích.  Část dochovaného objektu je datována do druhé poloviny 16. století. Majitelé se tu měnili, roku 1829 koupila mlýn rodina Harantů, která tu žila až do roku 2005, kdy zemřel poslední mlynář Karel Harant. Autentický obraz života na mlýně připomíná původní hospodářské vybavení s funkčním mlecím zařízením. Působivý je také životní příběh mlynářské rodiny Harantů, kteří se nepodvolili komunistické moci. Harantové odmítli veškerý technický pokrok. V areálu zakonzervovali tradiční venkovský způsob života bez elektřiny či vodovodu. Mlýn byl pro rodinné potřeby v provozu až do roku 1982.

V roce 2005 odkoupil tuto jedinečnou technickou památku vodního mlýna Jihočeský kraj a předal jej do správy Muzea středního Pootaví Strakonice, které je jím zřizováno. Po rekonstrukci byl roku 2008 unikátní hoslovický mlýn uveden do provozu.

Celkovou atmosféru pak dokreslují pravidelné akce s programem pro děti, pouštěním mlýnského kola, ukázkami starých řemeslných technik spojených s ochutnávkou tradičních pokrmů a čerstvě upečeného chleba. Areál mlýna se objevil také v českých pohádkách: Kouzla králů, Vodník a Karolínka, Tři bratři.

V roce 2012 byla otevřena nová budova technického zázemí, jejíž součástí je etnografická expozice Ze života šumavského Podlesí přibližující průběh zemědělských prací, pěstování a zpracování některých důležitých plodin a chov dobytka. Představeny jsou i tradiční pokrmy regionu, skladování a úprava potravin a výroční tradice.


Služby pro návštěvníky

Možnost komentované prohlídky s průvodcem:
angličtina, němčina

Vzdělávací programy pro školy



Fotoalbum

Partneři

  1. Ministerstvo zemědělství
  2. Národní zemědělské muzeum
  3. Jihočeské zemědělské muzeum