Expozice pivovarnictví

Expozici pivovarnictví mapující historii vaření piva na Znojemsku a představující proces výroby piva najdete v prostorách bývalého pivovaru. Expozice je přístupná celoročně, každý den v týdnu.

Zaměření muzea:
Vinařství, pivovarnictví a lihovarnictví

A co vás tu čeká? Třeba káď, do níž lze vstoupit, s videosekvencí o historii pivovaru, ve kterém expozice sídlí. Komentované prohlídky. A pro děti je připraven dětský koutek, kde si mohou zasoutěžit s pivní kvasinkou. Dospělí návštěvníci ocení bonusy na exkurzi do současného pivovaru a jeho pivo.

Ačkoliv je Znojmo známo spíš vínem než pivem, i zdejší tradice vaření piva je dlouholetá. Pivo se tu vařilo již od roku 1278, kdy římský král Rudolf I. udělil městu Znojmu právo várečné a mílové, až do roku 2005, kdy byla jeho výroba přerušena.

V roce 2015 se sem po desetileté odmlce výroba piva vrátila. Vrátila se do míst původního pivovaru v předhradí znojemského hradu, kde se pivo téměř po 300 let vařilo.

Expozice se nachází v nejzajímavější budově areálu bývalého pivovaru – varně. Její technologické zařízení z roku 1930 vyrobené ve Škodových závodech v Plzni tvoří jádro expozice a bylo v roce 2010 prohlášeno kulturní památkou.


Vstupné

Základní vstupné 60/35 Kč
Rodinná vstupenka 150/90 Kč
Důchodci 40/25 Kč
Studenti (ISIC) 40/25 Kč

Služby pro návštěvníky

Možnost komentované prohlídky s průvodcem:Expozice pivovarnictví, Národní zemědělské muzeum Znojmo

Partneři

  1. Ministerstvo zemědělství
  2. Národní zemědělské muzeum
  3. Jihočeské zemědělské muzeum